yükleniyor

Web Tasarım da Tarayıcı Uyumsuzluğu

Web tasarım firmalarının genelde yaptığı ve gözden kaçırdığı en önemli hata ve kusurlardan biri de web tasarım sürecinde gözden kaçan ve üzerinde durulmayan web sitesinin tarayıcı uyumluluğudur. 

İnternet Tarayıcısı Nedir?

İnternet tarayıcıları sizin bir web sitesine ulaşmak istediğinizde, ziyaret ettiğiniz web sayfasını önce bilgisayarınızın ilgili klasörlerine indirdikten sonra görüntülenmesini sağlayan programlardır.

En çok kullanılan ve en çok tercih edilen internet tarayıcıları Google ChromeMozilla Firefox ve İnternet Explorer’dir. Hızı, özellikleri ve kullanım kolaylığı tercih edilme sebepleri şeklinde belirtebiliriz.

Tarayıcılar her geçen gün yeni özellik ve kullanım alanlarının eklenmesi sebebiyle geliştirilmektedir. Bundan dolayı her tarayıcının kendine özgü versiyonu bulunmaktadır. Kimi tarayıcı versiyonu ve modeli modern bazı özellik ve nitelikleri tamamı ile destekler iken, kimi tarayıcılarda desteklemeyerek web sitesi genel görünümü ve izlenimi açısından büyük problemler yaratmaktadır.

Web Tasarım da Tarayıcı Uyumsuzluğu Nelerden Kaynaklanır?

Genelde web tasarım firmalarının uyguladığı en büyük hatalardan biri, web tasarım çalışması yapılırken tek bir tarayıcı ve tarayıcı sürümü üzerinden test etmesidir. Buna göre bir web tasarım projesinin sadece Google Chrome üzerinden test edildiğini var sayarsak, İnternet Explorer ve Mozilla Firefox tarayıcılarının desteklemediği bazı özellik ve düzenlemelerin web siteniz üzerinde işlemediği ve büyük görünüm bozukluğu meydana getirdiği bilinmelidir.

Sayısı milyonlarla ifade edilen internet kullanıcıların %40 Google Chrome, %30 Mozilla Firefox ve %30 kısmı da İnternet Explorer kullandığını var saydığımızda toplamda %60’lık bir bölümün sizin web sitenizi hatalı ve kusurlu amatör bir web sitesi olarak görmeleri kaçınılmazdır.

Tarayıcı Uyumsuzluğunun Getirdiği Olumsuzluklar Nelerdir?

Sadece tek bir tarayıcı üzerinden test edilen ve tamamlanan web tasarım projelerinde diğer tarayıcıların desteklemediği, uyum sağlayamadığı bazı komutlar ve eklentiler bulunmaktadır. Bu komut ve eklentilerin meydana getirdiği görsel bozukluk ve hatalar nedeniyle web siteniz size her ne kadar hoş görünse de farklı web tarayıcısı ve versiyonu kullanan diğer ziyaretçileriniz için aynı durum söz konusu olmayacaktır.

Bu nedenle web site ziyaretçilerinizin gözünde tamamen hatalı, problemli ve amatör bir izlenim yaratarak size ve işletmenize olumsuz bir dönüşüm sağlar.

Web Sitesi Tarayıcı Uyumluluğu Nasıl Sağlanır?

Web tasarım aşamasında bulunan bir web sitesinin tüm alanları test edilirken sadece mevcut tarayıcı üzerinden değil, tüm tarayıcı ve tarayıcı versiyonları üzerinden test edilmesi gerekmektedir. Bu durum için özel olarak faaliyet gösteren internet siteleri ve oluşumlar bulunmaktadır. Bu internet siteleri sayesinde web sitenizi tüm tarayıcılar üzerinde görüntüleyip test edebilme imkanı bulabilir ve diğer tarayıcılar da nasıl göründüğünü canlı olarak incelemeniz faydalı olacaktır.


Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!